wtorek, 23 września 2014

Recenzja -,,Lista Schindlera''

Witam !
W końcu po tygodniowym upływie czasu, przyszedł mój laptop z naprawy, jestem zadowolona.
Na dzisiaj przygotowałam dla was recenzję o filmie ,,Lista Schindlera'', którą miałam oddać na J.polski, jednakże nie dostałam jeszcze oceny:( Miłego czytania a ja teraz biorę się z książkę ,,Syzyfowe prace'' 
   W ubiegłym tygodniu przez kilka dni oglądałam z moja klasą  w szkole na języku polskim film pod tytułem ,,Lista  Schindlera".  
  
   Jest to dramat produkcji polsko-amerykańskiej, który został wydany w 1993.r przez Stevena Spielberga. Inne dzieła tego reżysera to między innymi (,,Szczęki'', ,,Indiana Jones'', ,,ET'', ,,Park Juajski''). W tym samym roku film został nagrodzony siedmioma oskarami.

   W filmie jest przedstawiony wybuch 2 wojny światowej która, wybuchła 1 wrzesnia 1939 roku. Główną rolę gra w nim Liam Neeson który, odegrał w filmie bardzo ważną rolę. Mianowice Oskara Schindera który, jak już wiemy zatrudnił żydów do pracy w fabryce ratując przez to 1100 ludzi przed tragiczną śmiercią w obozie koncentracyjnym. Żydzi żeby wyrazić wdzięczność pod koniec wojny za uratowanie życia wręczyli Oskarowi złotą obrączkę z wygrawerowanym napisem "kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat". To właśnie jedna z licznych scen która mnie wzruszyła.

   Pozostali artyści to między innymi: Ralph Fiennes (który odtworzył postać Amona Goetha), Ben Kingsley (wcielił się w rolę księgowego), Caroline Goodall, a także nasze polskie gwiazdy: Anna Mucha, Jacek Wójcicki, Paweł Deląg. Wszystkie te postacie zasługują na
bardzo duże brawa ponieważ widziałam to jak bardzo dobrze wczuli się w swoje role.
  
   Czasy wojenne dla ludzi nie były łatwymi, za nic było można stracić życie, a dzieci musiały patrzeć jak ich rodzice cierpieli. A ci aktorzy bardzo dobrze wyrażali emocje.  Film był w ogóle czarno biały ale była taka scena w której zauważyłam małą dziewczynkę idącą w czerwonym płaszczyku. Ta postać bardzo przykuła moją uwagę, ponieważ strasznie się wyróżniała od szarych ludzi uciekających przed siebie i żołnierzy, którzy poganiali żydów. Natomiast ta  dziewczynka sobie spokojnie szła, aż w końcu skręciła do jednego z domów. Bardzo podobała mi się ta scena.


   Moim zdaniem ten film jest warty obejrzenia, ponieważ można spojrzeć na świat z innej strony i docenić to co teraz mamy. W stu procentach polecę ten film znajomym jak i też rodzinie, bo warto.
13 komentarzy:

 1. Film bardzo wstrząsający. Pozostanie w pamięci na zawsze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z pewnością obejrzę , warto jest oglądać też takie filmy niż same komedie bądź horrory ...
  Wydaje mi się ,że dostaniesz 5 ! ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię filmy wojenne, być może się na niego skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niedługo obejrzę :)
  Obserwujemy? Jak tak to zacznij i daj znac u mnie :)
  Mój blog-Klik

  OdpowiedzUsuń
 5. chyba obejrzę :)
  obserwacja za obserwację?
  http://lenettete.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. I już wiem jaki film obejrzę jako kolejny... Takie filmy są bardzo pouczające, można się dzięki nim wiele nauczyć. Chociażby tego, że powinniśmy się cieszyć z życia w wolnym kraju, bez żadnych wojen i konfliktów. Świetna recenzja :)
  matrelsy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Chyba obejrzę ten film :) Czytam już kolejną recenzję na jego temat i z każdą kolejną moja ciekawość rośnie :)
  http://monisiaczek-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. super post!
  monondeefou.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. ja nie przepadam za tego typu filmami :))
  wcale się nie obrażam :D ja wiem że nie wyglądam na swój wiek :D (czasem mi to tylko przeszkadza, ale wiem że to jest atut kobiety kiedy wygląda młodziej :D)

  OdpowiedzUsuń